Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
13.06.2024, 01:46:09

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
 
Fórum k produktům firmy ELSACO Kolín  

Přestože SMF samozřejmě obsahuje výkonný fulltextový vyhledávač, nikoho jistě nepřekvapí, že k úspěšnému vyhledávání je potřeba vědět jak vyhledávač použít.

 1. Spuštění vyhledávání
 2. Syntax
  1. Vyhledávání frází
 3. Jednoduché nebo pokročilé?
  1. Jednoduché vyhledávání
  2. Pokročilé vyhledávání

Spuštění vyhledávání

Předpokládejme, že fórum běží ve standardním nastavení vzhledu SMF (nebo nějakém odvozeném). V tom případě by mělo obsahovat jak jednoduché políčko Vyhledávání (spolu s odkazem Pokročilé vyhledávání ) v rozevírací horní sekci, tak i tlačítko Vyhledávání v hlavním menu. Pokud tomu tak není, položka Vyhledávání hlavního menu by stále měla vést přímo na okno pokročilého vyhledávání.

Syntax

Ačkoliv můžete zadat (a vyhledávat) libovolnou kombinaci znaků, použití frází může často vyhledávání zefektivnit.

Vyhledávání frází

Zjednodušeně: vyhledávání slov simple machines forum vrátí všechny příspěvky obsahující libovolné z těchto tří slov, zatímco uzavřením hledaného řetězce do uvozovek (např. "simple machines forum") dostaneme výsledky obsahující pouze celou frázi.

Jednoduché nebo pokročilé?

Jednoduché vyhledávání

Pro jednoduché vyhledávání (je-li aktivní), je výše uvedená syntax vše, co skutečně potřebujete vědět. Také byste ale možná měli vědět, že tento nástroj hledá zadané řetězce nebo fráze v celém fóru, ve všech příspěvcích vložených za posledních 9999 dní (což je více než 27 let)! Takže, chcete-li mít nad vyhledáváním lepší kontrolu, byste měli využít možností pokročilého vyhledávání.

Pokročilé vyhledávání

Přestože vás může okno pokročilého vyhledávání zpočátku odstrašit (zejména má-li fórum mnoho diskusí a poddiskusí), redukované na základní komponenty je překvapivě jednoduché:

+  Název fóra
|- +  Vyhledávání
Nastav parametry vyhledávání
Hledat:   podle uživatele:
     
 
Nastavení: Stáří příspěvku:


Mezi a dnů.
Pořadí výsledků:

Vyber diskusi k vyhledávání nebo vyhledávej všude:

Jméno kategorie

 • Některá fóra zobrazují navigační strom na vrcholu stránky v úsporném horizontálním režimu.
 • Navzdory počátečnímu zdání zde jsou ve skutečnosti tři způsoby vyhledávání, s volbou Hledat všechna slova a Hledat některá slova přístupnou z rozbalovacího menu, a možností "Vyhledávat frázi" stále dostupnou pomocí způsobu popsaného výše.
 • Hvězdička (*), standardně zadaná v poli podle uživatele je zástupný symbol znamenající libovolného uživatele. Mějte prosím na paměti, že pro specifické vyhledávání je možno ji nahradit libovolným jedním uživatelským jménem a v současnosti není možné prohledávat příspěvky více autorů jinak, než s použitím tohoto jediného zástupného symbolu.
 • Zobrazit výsledky jako příspěvky vrátí celý příspěvek obsahující vyhledávaný řetězec (i s možností odpovědi) namísto obvyklého řádkového výtahu, použití této možnosti ale přirozeně vyústí v mnohem větší stránky s výsledky (zejména vyhledáváte-li populární slova nebo fráze).
 • Stáří příspěvku nastavuje minimální a maximální stáří prohledávaných příspěvků.
 • Vyber diskusi k vyhledávání vám dává další nástroj k zúžení výběru, s přednastavenou hodnotou 'Prohledávat vše' (celé fórum, nebo, přesněji, všechny diskuse ke kterým máte jako čtenář přístup).
 • Tlačítko Vyhledávání uvede celou věc do pohybu. Totéž se dá provést i stisknutím klávesy Enter (z libovolného vstupního pole), což je někdy pohodlnější.


Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!