PROMOS fórum

Všeobecná kategorie => Nezařaditelné => Téma založeno: jíva 16.12.2009, 08:17:42Název: získání hodnot z měřiče tepla CF Echo
Přispěvatel: jíva 16.12.2009, 08:17:42
Máme dotaz ohledně získávání naměřných hodnot (teplot, průtok,...) do počítače a následné další zpracování. Máme zde namontovaný ultrazvukový měřič Actaris CF Echo a chtěli bychom vizualizovat oběh v topení a zobrazovat naměřené hodnoty. Je možné tyto hodnoty získávat z CF Echo nebo by se musel použít jiný hardware? Dále přikládám bližší informace o zařízeních v objektu a jejich zapojení.

V objektu je :
- řídící systém SH-3
- CF Echo
- TČ IVT rego 637

Představa vizualizace
- přenos asi 16 teplotních čidel
- přenos asi 10 stavů (vypnuto zapnuto)
- přenos měření průtoku s teplotou na př a zp. (měření výkonu) 3x
- zkombinovat s jednotkou SH3 Solarpower
- vytvoření kontinuelního zápisu dat průběhu teplot, stavů, výkonů atd. v čase. Historie
- zobrazování aktuální fáze
      
Přesunuto ze sekce DOTAZY.


Název: Re: získání hodnot z měřiče tepla CF Echo
Přispěvatel: jíva 16.12.2009, 08:20:04
Ona je to více filosofická než technická úloha.
Jak jsem koukal na dokumentaci k měřiči tepla, s tím asi problém nebude. Pokud je v něm osazen komunikační modul M-Bus, je možné s ním komunikovat přes běžný převodník RS232/M-Bus.
S řídicím systémem SH-3 to bude asi o něco obtížnější. Pravděpodobně je vybaven komunikační linkou, ale otázka je, je-li dostupný popis protokolu, případně je-li použit nějak standardní protokol.
Vizualizace se nejjednodušším způsobem sestaví v některém ze standardních vizualizačních prostředí - např. ControlWeb, Tirs ap.
Problém však je úplně jinde. Pokud totiž výrobce řídicího systému nenabízí možnost jednoduchého připojení k počítači s vizualizací, je nejjednodušší cestou náhrada řídicího systému. SH3 je relativně levný systém, optimalizovaný pro určitou třídu úloh. Jakmile požadujete větší komfort, je potřeba zvolit takové hardwarové prostředky, které to umožňují jednoduše a hlavně STANDARDNÍ cestou.

Pokud byste použili např. naši centrálu CCPU-21, doplněnou jedním periferním modulem SAIO-12 pro analogové vstupy, můžete měřit celkem 18 analogových hodnot, komunikovat po M-Bus s měřičem tepla a ukládat všechny měřené hodnoty do vnitřního archivu. Pro běžné vyčtení a zobrazení historie je k dispozici program Wzorky. Pro tvorbu vizualizace jsou k dispozici drivery pro ControlWeb, ostatní vizualizační prostředí je možné připojit komunikací Modbus nebo EPSNET.

Pokud byste měli zájem o možnost použití systémů PROMOS, rádi s vámi sestavíme optimální konfiguraci systému.

Autor: mípa