Vítej, Host. Prosím přihlaš se nebo se zaregistruj.
28.03.2024, 14:50:27

Domů Nápověda Vyhledávání Přihlásit Registrovat
 
Fórum k produktům firmy ELSACO Kolín  

+  PROMOS fórum
|-+  FRED - grafické vývojové prostředí
| |-+  Aplikace FRED
| | |-+  FRED a Linux distribuce
0 uživatelů a 1 Host prohlíží toto téma. « předchozí další »
Stran: [1] Dolů Tisk
Autor Téma: FRED a Linux distribuce  (Přečteno 12484 krát)
MartinJahoda
člen

Příspěvků: 3


« kdy: 29.05.2012, 15:14:06 »

Zdravím Vás,
provozuje někdo ze zdejších FREDa na některé z linuxových distribucích? Jde mi o to rozchodit komunikaci mezi Distribuci a jednotkou komunikující po RS232. Co se týče převodníku mezi USB- >RS232 k tomu je např. Ubuntu velmi přátelský a ovladače pro něj jsou v jádru. Horší je potom navázat komunikaci mezi PC a jednotkou. FRED je bohužel (pokud jsem si nevšiml tak se omlouvám Úsměv) win aplikace, takže její instalace do linuxu tak leda přes Wine:-(. Případně zda někdo nevíte jak jinak by se dala do jednotky "nalít" data jinak než přes FREDA:-)

Díky za odpověď
Zaznamenáno
libor
moderátor+

Příspěvků: 388



« Odpověď #1 kdy: 30.05.2012, 09:49:54 »

Dobrý den,
FRED je Windows aplikace a obávám se, že ani ve Wine by nefungovala. Vím, že FREDa provozují někteří naši zákazníci v Linuxu ve VirtualBoxu.

K nahrání aplikace do jednotky není potřeba FRED. Co se týká jednotek XCOM, tak tam si vystačíte s webovým rozhraním (a správným souborem). U sériových jednotek (resp. u všech jednotek) si vystačíte s ovladačem pro danou platformu (který je zadarmo) a projektem přeloženým do souboru. Samozřejmě jde zase o Windows aplikaci, u které by možná použití přes Wine fungovalo.

Další možností je napsání nějakého loaderu pro Linux. Pokud by jste o něm měl zájem, tak se můžeme domluvit za jakých podmínek by to bylo.
Zaznamenáno

MartinJahoda
člen

Příspěvků: 3


« Odpověď #2 kdy: 30.05.2012, 10:14:24 »

Dobrý den,
děkuji za vysvětlení. Co se týče toho wine tak FRED na něm kupodivu chodí. Problém nastává tehdy pokud se chcete spojit s centrálou. Celkem nemožné..... v Linuxu RS232 a FTDI čip chodí výborně (zastrčíte do USB) a vše v pohodě jede :)bez nutnosti instalace. Ale nakonfigurovat to do .wine atd. je už celkem záludnost. Co se týče Virtualboxu tak radši rozdělit HDD na dva oddíly a mít čistou instalačku win na které provozovat FREDa:-)

- co se týče samostatné "utility" na nahrání aplikace je to výborná věc asi jak pro koncového zákazníka tak pro mě. Ale i kdyby byla pro linux stejně by moc toho nevyřešila a konfigurovat soubor bych zase jen mohl přes FREDA ve win.

- tak tedy budu čekat zda se FRED nedostane do hlubšího podvědomí Linuxu a zda vůbec vznikne více takových dotazů Valím oči! Super!
Zaznamenáno
libor
moderátor+

Příspěvků: 388



« Odpověď #3 kdy: 30.05.2012, 11:14:30 »

Pokud funguje ve Wine FRED a nefunguje "jenom" nahrávání, tak by stačilo udělat Linuxovou verzi jejího ovladače (PL2), protože FRED umí pracovat s tzv. vzdálenou verzí tohoto ovladače, se kterou komunikuje přes TCP. Pokud by vám pomohl a byl by jste ochoten se podílet testováním na jeho vývoji, tak ho můžu zkusit vytvořit.

A popravdě si nemyslím, že někdy vznikne Linuxová verze FREDa. To si myslím, že je reálnější, že bude existovat verze v cloudu s uložištěm vlastních projektů dostupných odkudkoliv, a to pouze z prohlížeče, tj. z libovolného operačního systému.

Ale mohu se mýlit. Ve chvíli, kdy bude poptávka po pouze Linuxovém řešení, tak na ni třeba dojde Úsměv.
Zaznamenáno

MartinJahoda
člen

Příspěvků: 3


« Odpověď #4 kdy: 30.05.2012, 11:59:55 »

Pokud by vám pomohl a byl by jste ochoten se podílet testováním na jeho vývoji, tak ho můžu zkusit vytvořit.
Popravdě jsem ochotný podrobit se jakémukoliv testu.

Jinak jak říkám samotná instalace FREDA je v pořádku spuštění a programování taky. jinak používám Ubuntu a převodník USB->RS232 s FTDI se nainstaluje sám přichytí se k /dev/ttyUSB0.

Jediný problém nastává tehdy, má li dojít ke spojení.

Jinak si myslím, že poptávka po linux řešení stejně nebude nikdy velká (pro Vás nemá cenu/čas zabývat se vývojem linuxové verze když to bude zajímat jen úzký okruh lidí:-)
Zaznamenáno
petrm
moderátor+

Příspěvků: 12


« Odpověď #5 kdy: 06.12.2013, 09:54:06 »

FRED a jeho ovladače se přímo v Linuxu provozovat nedají, použitelné nejsou ani ve wine. Přesto není nutné bootovat PC jen kvůli FREDovi do Windows, lze využít Windows ve virtuálním stroji. Vyzkoušeny jsou WIN XP ve VirtualBoxu (balík virtualbox). Trochu obtíží pak vzniká při komunikaci FREDa s centrálami, ale jejich možné řešení je popsáno dále.

Nastavení VirtualBoxu
Ve VirtualBoxu není nutné nastavovat nic zvláštního, kromě režimu sítové karty (Nastavení >> Síť >> Připojit_k). Síťovou kartu je nejlepší provozovat v režimu síťový most (bridge). Virtuální Windows by pak měly mít takovou IP-adresu, aby mohly normálně komunikovat v místní síti.
USB bez dalších doplňků z VirtualBoxu použitelné nejsou, tak mohou rovnou zůstat zakázány.

Centrály s připojením po ethernetu (např. XCOM), kromě CCPU-34
S těmito centrálami se kounikuje úplně stejně, jako z PC s Windows. V ovladači FREDa se jen nastaví jejich IP-adresa.

Centrály s připojením po USB (např. XCPU)
Centrála se připojí pomocí USB k PC, tím se v Linuxu vytvoří sériové zařízení, např. /dev/ttyUSB0. Je nutné upravit parametry tohoto zařízení následujícím příkazem (z balíku coreutils):
Kód:
stty -F /dev/ttyUSB0 38400 -icrnl -ixon -opost -onlcr -icanon -echo -echoe -crtscts cstopb
Dál se v Linuxu spustí program
Kód:
socat TCP4-LISTEN:1998,fork OPEN:/dev/ttyUSB0
(z balíku socat, testováno s verzí 1.7.1.3), kde 1998 je volitelný port TCP a /dev/ttyUSB0 je aktuálně připojená centrála.
Ve Windows v ovladači FREDa se nenastaví komunikace po USB, ale přes TCP (adresa Linuxu a port jako v programu socat). Ovladač pak vše posílá po TCP do Linuxu a tam to program socat přesměruje do /dev/ttyUSB0. Odpovědi jdou z centrály zpátky přes /dev/ttyUSB0 a TCP do fredovského ovladače ve Windows.

Centrála CCPU-34
Zdálo by se, že CCPU-34, vzhledem ke svému připojení ethernetem, nebude mít s komunikací problém. Komplikace ale nastávají kvůli nutnosti překladu fredovského projektu v linuxovém prostředí. Z důvodu jednoduchosti ponecháváme pro překlad i v linuxovém PC virtuální Linux.
Pro virtuální Linux lze opět využít VirtualBox (se síťovou kartou v režimu most a vhodnou IP-adresou), virtuální disky se použijí z windowsového virtuálního Linuxu. Virtuální Linux se musí provozovat v hlavním (hostitelském) Linuxu, ve virtuálním stroji (virtuální Windows) nelze vytvořit vnořený virtuální stroj.
Ve windowsovém PC s virtuálním Linuxem zpřístupňuje VirtualBox prostřednictvím roury (pipe) konzoli virtuálního Linuxu, na tuto rouru (linuxovou konzoli) se pak připojuje fredovský ovladač. Ovšem v linuxovém PC se dvěma virtuálními stroji (s Windows a s překládacím Linuxem) se tento přístup nepodařilo zprovoznit, proto je nutné spojení mezi virtuálními stroji vytvořit jinak, např. dále popsaným způsobem.
Začne se spuštěním obou virtuálních strojů. Pak se v hostitelském Linuxu spustí příkaz ve tvaru
Kód:
socat TCP4-LISTEN:7789 EXEC:'ssh fred@192.168.222.123',pty
, kde 7789 je volitelný otevřený port pro navázaní spojení z Windows a 192.168.222.123 je IP-adresa virtuálního Linuxu.
Pak se ve virtuálních Windows spustí program TCPPipeServer.exe ipadr ipport (program je v příloze nebo ke stažení na elsaco.cz), kde parametr ipadr je IP-adresa hostitelského Linuxu a ipport je otevřený IP-port programem socat, např.
Kód:
TCPPipeServer.exe 192.168.222.24 7789
. V tuto chvíli se vytváří přes hostitelský Linux spojení do virtuálního Linuxu, proto si socat v hostitelském Linuxu vyžádá heslo (uživatele "fred" virtuálního Linuxu). Heslo je "fred" (bez uvozovek). Tím by se mělo celé spojení otevřít a fredovský ovladač tak bude moci komunikovat jeho obvyklým způsobem s virtuálním Linuxem:
fredovský ovladač - pipe - TCPPipeServer - socat - konzole virtuálního linuxu přes ssh.
Ještě je ale nutné ve Windows v souboru
Citace
c:\Program Files\Common Files\Elsaco\drivers\iMXCPU\Driver.iMXCPU.config
opravit první řádek na
Kód:
<DriverSetting logout="disable">
, protože jinak by fredovský ovladač spojení po každé akci rušil.
Zaznamenáno
Stran: [1] Nahoru Tisk 
« předchozí další »
Skočit na:  


Poháněno MySQL Poháněno PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines Validní XHTML 1.0! Validní CSS!